Akci 3+1 zdarma můžete využít už jen do konce listopadu.
Rozdíl mezi chirurgickou a nerezovou ocelí
Ocel je stále častěji používaným materiálnem ve šperkařství. Není se čemu divit, jde o velmi odolný materiál, který nedráždí kůži a nemění svou barvu, zároveň je oproti drahým kovům cenově mnohem dostupnější.
Často se setkáváme s dotazem, jak se od sebe liší nerezová a chirurgická ocel. Tato otázka je ale trochu zavádějící, měla by spíš znít takto: Jak se liší chirurgická ocel od ostatních typů nerezové oceli. Každá chirurgická ocel je totiž nerezová, ale ne každá nerezová ocel je chirurgická. Chirurgická ocel je typ nerezové oceli a v následujícím článku se dozvíte, čím se tyto typy liší.
Co znamenají všechna ta čísla?
Možná jste si už všimli, že se u použitého materiálu píše u oceli také číslo. To značí, jaký konkrétní typ nerezové oceli je v daném šperku použitý. Jednotlivé typy oceli se liší svým chemickým složením a díky tomu i svými vlastnostmi. U nás na eshopu najdete nejčastěji 304 a 316 (případně 316L), ty jsou nejkvalitnější a pro většinu lidí jsou hypoalergenní, můžou je tak nosit i lidé, kteří jsou alergičtí na bižuterní kovy. Existují ale i jiné typy oceli, ty jsou méně kvalitní a nemají hypoalergenní vlastnosti.
Nerezová ocel 316 nebo 316L – chirurgická ocel
Tento typ nerezové oceli znáte také pod pojmem chirurgická, používala se totiž na výrobu chirurgických nástrojů.
- Je hypoalergenní, naprostá většina alergiků na běžné kovy ji může nosit (pouze malé procento ne, ti potom potřebují šperky z titanu).
- Je nejodolnější vůči korozi, a to i v agresivním prostředí (například ve slané vodě).
- Maj šperky: z chirurgické oceli máme na eshopu všechny komponenty, které si dáváte do ušních dírek – tedy všechny pecky a háčky visacích náušnic, také z ní jsou některé přívěsky náramků.
Nerezová ocel 304
I tato ocel bývá občas nesprávně označována za chirurgickou, právě kvůli tomu, pokud si chcete být jistí, je třeba sledovat číselné označení.
- Je o něco méně hypoalergenní než chirurgická (ale i tak ji většina alergiků může nosit).
- V běžných podmínkách je také vysoce odolná (do agresivního prostředí volte radši chirurgickou).
- Maj šperky: všechny ocelové komponenty, které nejsou z chirurgické oceli, tedy přívěsky visacích náušnic, náhrdelníků a některých náramků.
Nerezové oceli 430 a 210
- Méně odolné vůči korozi.
- Nejsou hypoalergenní – můžou způsobovat podráždění pokožky u citlivých jedinců.
- Maj šperky: tyto typy oceli nepoužíváme.
A co černá, zlatá či jinak barevná ocel?
I u nás na eshopu můžete narazit na ocelové šperky, které mají černou nebo zlatou barvu. Tyto šperky mají totiž povrchovou úpravu. Díky barevnému povrchu jsou cenově dostupnější alternativou např. zlatým šperkům.
Takto upravený povrch ale není tak odolný jako samotná ocel. Může se se poškrábat či ošoupat. Na tyto šperky tedy musí být jejich nositel opatrnější, pokud chce, aby zůstaly takto barevné co nejdéle. Pod barevným povrchem je ale nerezová ocel, nevadí-li mu tedy, že se časem povrch ošoupe, opatrný být nemusí.
Kdo by si ale měl dát pozor, jsou alergici. Barevný povrch šperku totiž nemusí být hypoalergenní. V tomto případě je tedy lepší zvolit šperky bez povrchu, v původním stříbrném provedení.